Test tunera Ferguson Ariva 252Combo
sobota, 05 września 2015 00:00   

ariva252combo-frontcena 7

Niedawno informowaliśmy, że Firma Ferguson jako pierwsza wprowadziła na nasz rynek, dwa tunery Combo przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w nowej technologi DVB-T2. Dzisiaj zgodnie z obietnicą,  postaramy się sprawdzić mocniejszy z tych tunerów a mianowicie  model Ferguson Ariva 252Combo.

I.Pierwsze wrażenia.

 ariva252combo-image

W pudełku znajdziemy tuner  Ariva 252 Combo, pilota zdalnego sterowania wraz z bateriami oraz instrukcję obsługi. Pod względem wyposażenia testowany odbiornik nie wyróżnia się więc na tle konkurencji oferując minimalistyczną opcję.

Przejdźmy zatem do oceny samego wykonania odbiornika. Firma Ferguson przyzwyczaiła nas do tego że ich produkty moga pochwalić się dobrej jakości wykonaniem  i nie inaczej jest też w przypadku tunera Ariva 252 Combo. Tuner o wymiarach  260 x 180 x 45 mm praktycznie w całości został wykonany z metalu, jedynie panel przedni jest z tworzywa sztucznego. Wszystkie elementy obudowy zostały dobrze spasowane a gniazda wyjść i wejść sygnałów solidnie osadzone. 

Przedni panel został wyposażony w czytelny wyświetlacz, który w trybie czuwania pokazuje aktualną godzinę (funkcja zegarka jest niedostępna jeżeli w menu tunera, ustawimy głębokie uśpienie). Oprócz wyświetlacza znajdziemy tu również przycisk Power, przyciski Menu i Exit oraz czteropozycyjny przycisk do poruszania się po menu odbiornika, jak również służący do  zmiany kanału i siły głosu, wewnątrz którego znajduje się  przycisk OK. 

 ariva252combo-front-open.

Po prawej stronie panela znajduje się klapka pod którą umieszczono czytnik kart dla płatnych telewizji, gniazdo CI, oraz złącze USB. 

ariva252combo-back.

O jakości i możliwościach Arivy 252 Combo świadczy tylny panel tunera. Tuner wyposażono w wejście anteny dvb-t oraz satelitarnej. Oba te wejścia mają dodatkowo wyprowadzone przelotki sygnału tak więc bez trudu podłączymy sobie drugi tuner czy też telewizor z głowicą analogową. Oprócz wymienionych złącz tuner posiada takie wyjścia jak:

HDMI: Wyjście obrazu i dźwięku cyfrowego.

USB: Wejście do podłączenia zewnętrznej pamięci USB.

LAN: Port Ethernet służący do komunikacji prze sieć LAN/Internet.

AUDIO (L/R): Analogowe wyjście audio stereo 2xRCA.

SPDIF: Cyfrowe optyczne wyjście audio.

TV: Wyjście SCART do podłączenia telewizora.

RS232: Port RS232 do komunikacji z komputerem PC.

Wyłącznik zasilania

252combo zlacza 

 

Pilot zdalnego sterowania dostarczany wraz z tunerem to nowoczesna konstrukcja, która dzięki możliwości programowania,  pozwalająca na sterowanie nie tylko tunerem ale również dodatkowymi czterema urządzeniami. Rozmieszczenie przycisków jest bardzo intuicyjne,wszystkie funkcje zostały czytelnie opisane, tak więc korzystanie z nich nie będzie stanowiło dla nikogo problemu. Materiały użyte do budowy pilota są wysokiej jakości, przyciski łatwo się naciskają przez co zapewniają komfortową obsługę urządzenia. Również siła nadawania jest na zadowalającym poziomie, dzięki czemu nie występuje konieczność dokładnego celowania pilotem w tuner. 

 RCU650 photo.

II.Podłączenie i podstawowe funkcje.

Po podłączeniu zasilania tuner uruchamia się, a na ekranie wyświetli się następujące menu.

1start  

Ponieważ tuner startuje z OSD w języku angielskim, w pierwszej kolejności warto zmienić język na polski. W tym celu przechodzimy do menu System setup, i w zakładce Language wybieramy polską wersję językową.

1język start 

Kolejnym parametrem który warto ustawić już na tym etapie jest rozdzielczość 

1rozdzielcz 

 oraz proporcje obrazu. 

1proporcje

Po ustawieniu powyższych parametrów możemy przejść do kolejnego etapu.

 W menu  Instalacja, ustalamy najpierw parametry wyszukiwania kanałów satelitarnych.

 1instalacja1 

Wybieramy opcję podłączenie anteny i wybieramy antena stała lub antena z obrotnicą o ile taką posiadamy.

Następnie przechodzimy do opcji lista satelit i zaznaczamy z jakiego satelity chcemy korzystać. ( większość Polskich platform nadaje z satelity Hotbird )

1satelity 

Teraz już możemy rozpocząć wyszukiwanie kanałów. Do wyboru mamy możliwość wybrania sobie satelity z którego programy chcemy oglądać, przeszukania wszystkich kanałów lub tylko tych niekodowanych, wyszukania stacji radiowych lub wybrania trybu wyszukiwania:

- według listy TP

- Fast Scan

- auto wyszukiwanie

W przypadku wyboru opcji Fast Scan wybieramy interesujący nas pakiet np. Polsatu i rozpoczynamy wyszukiwanie kanałów

1wyszukiw kanał sat. 

Tuner wyszuka teraz wszystkie kanały telewizyjne i radiowe, w tym przypadku z pakietu Cyfrowego Polsatu.

 1wyszuk kanał sat2

Po wyszukaniu kanałów satelitarnych możemy przejść do wyszukania kanałów nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Do wyboru mamy wyszukiwanie automatyczne 

1wyszukiwanie dvbtj

 oraz ręczne

 

1wyszukiw ręczne

Na tym kończymy proces instalacji. Tuner utworzył nam trzy listy kanałów:

- dvb-t czyli naziemne kanały cyfrowe

- hotbird  wyszukane kanały nadawane z tego satelity (lub jak  w naszym przypadku kanały Cyfrowego Polsatu)

- wszystkie  czyli kanały naziemne i satelitarne na jednej liście kanałów

1lista kan.e

Do list kanałów mamy dostęp poprzez naciśnięcie przycisku OK na pilocie.

Ferguson Ariva 252 Combo umożliwia nam układanie własnych list kanałów. Istotną sprawą jest fakt że możemy ułożyć sobie dowolną listę kanałów z przemieszanymi miedzy sobą kanałami naziemnymi i satelitarnymi i podczas przełączania kanałów nie musimy nic zmieniać w tunerze, co powoduje że nawet nie zauważamy przełączania się pomiędzy kanałami naziemnymi i satelitarnymi.

Jeżeli chodzi o układanie list kanałów to mamy dwie możliwości.

- wybieramy z głównego menu pierwszą zakładkę "Edytuj kanały" i za pomocą dostępnych funkcji układamy kanały według własnego gustu

1ustawien kanał

- pobieramy na komputer program udostępniany przez producenta tunera, i za jego pomocą układamy sobie listę na komputerze a następnie wgrywamy do tunera. Możemy również pobrać gotową listę z internetu.

Po każdej zmianie kanału jak również po jednokrotnym naciśnięciu przycisku "info" na pilocie, ukaże się informacja o aktualnie oglądanym kanale, wraz z tytułem i czasem trwania nadawanej audycji, jak również informacją o kolejnej propozycji programowej. 

 1info1

Dwukrotne naciśnięcie przycisku info na pilocie otwiera nam okno z opisem programu. Opis możemy powiększyć naciskając żółty przycisk na pilocie.

1info2 

Naciśnięcie przycisku info po raz trzeci otwiera nam okno podzielone na dwie części. W lewej mamy aktualny program telewizyjny a w prawej opis wybranej pozycji 

1info3 

Oprócz funkcji info mamy możliwość skorzystania  z funkcji EPG, dzięki której będziemy mieli stały dostęp do aktualnego programu telewizyjnego dla wszystkich odbieranych kanałów.

 1epg

 


 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the.